Τετάρτη 10 Δεκεμβρίου 2014

Μεγάλη νίκη με σπουδαία εμφάνιση για την ομάδα του Παμβοχαικού η οποία επικράτησε του Παναθηναϊκού στην Κυψέλη με 3-2 σετ Κύριο

Ο προπονητής μας, Μίκαελ Μέρτεν, κέρδισε ένα ματς με απίστευτη "μαεστρία" και με τους Βούλιν, Παπαδόπουλο και Ασπιώτη να κάνουν τη διαφορά πήραν μια νίκη σημαντική ψυχολογικά, αλλά κυρίως βαθμολογικά και έτσι δεν είναι απομακρυσμένοι από τους στόχους που έχουν θέσει.

Ματς των ανατροπών ήταν αυτό που έγινε στην Κυψέλη αφού σε όλα τα σετ είχαμε ένα πραγματικό ντέρμπι και όσοι.......
ήταν παρόντες ήταν πολύ τυχεροί που είδαν τέτοιο παιχνίδι.
Ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε 0-1 με τον Παναθηναϊκό πάντως να ξεκινάει καλύτερα το παιχνίδι.
Στο δεύτερο σετ ο γηπεδούχος ξεκίνησε ιδανικά και με τον Πρωτοψάλτη στο σερβίς προηγήθηκε 6-0 για να ισοφαρίσει στα σετ με 1-1 και 25-19.
Πάλι καλύτερος στο ξεκίνημα ο Παναθηναϊκός στο τρίτο σετ το οποίο και πήρε με 25-20 και επιθέσεις των Χόι, Κούκ και λάθος του Βούλιν.
Στο τέταρτο σετ η ομάδα μας έπαιξε απίστευτο βόλεϊ. Ο Παναθηναϊκός και πάλι ξεκίνησε πιο δυναμικα και φαινόταν οτι θα τελείωνε το ματς με συνοπτικές διαδικασίες όμως το 18-12 έγινε 19-17 και στη συνέχεια 19-19 και λίγο αργότερα 21-22 αλλά και 21-23 με επιμέρους σκορ 9-2. Το σετ τελείωσε ο Βούλιν με δύο προσωπικούς πόντους από επίθεση και μπλοκ για το 22-25 με συνολικό επιμέρους σκορ 11-3 για τον Παμβοχαϊκό μας.
Το πέμπτο σετ ήρθε σχετικά εύκολα για την ομάδα μας αφού είχε την ψυχολογία στα ύψη μετά την μεγάλη ανατροπή του τέταρτου και έτσι επικράτησε με 2-3 και 15-17.
Τα σετ: 2-3 (23-25, 25-19, 25-20, 22-25, 15-17)
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Καμίνσκι 12 (11/28 επ, 1 άσσος), Στιβαχτής, Κουκ 22 (20/35 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 71% υπ - 46% άριστες), Πρωτοψάλτης 15 (12/26 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 58% υπ - 38% άριστες), Χόι 19 (13/19 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Πανταλέων 8 (5/9 επ, 3 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ, 69% υπ - 49% άριστες), Αριστόπουλος.
ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Μέρτεν): Τερζής 3 (2/3 επ, 1 μπλοκ), Ασπιώτης 12 (9/17 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Στεβάνοβιτς 7 (6/13 επ, 1 άσσος 59% υπ - 37% άριστες), Κανέλλος 4 (3/9 επ, 1 μπλοκ), Νέμεθ 14 (12/28 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 33% υπ - 11% άριστες), Βούλιν 15 (10/16 επ, 5 μπλοκ)/ Ζήσης (λ, 68% υπ - 48% άριστες), Βανδώρος, Δρογκάρης, Τσουκ 10 (9/17 επ, 1 άσσος), Παπαδόπουλος 9 (6/9 επ, 3 άσσοι), Σαρικεΐσογλου 6 (4/9 επ, 2 άσσοι 61% υπ - 17% άριστες).